• Poslaním našej školy je výchova a vzdelávanie žiakov s mentálnym postihnutím alebo žiakom s mentálnym postihnutím v kombinácii s iným zdravotným postihnutím tak, aby z nich vyrástli dobrí, morálni, charakterní a pracovití ľudia, aby získali kvalifikáciu vo svojom učebnom odbore a aby sa so svojimi všeobecnými vedomosťami, praktickými zručnosťami a návykmi uplatnili na trhu práce.

Poslaním školy je umožniť žiakom spoznávať ich vlastné schopnosti a rozvojové možnosti, schopnosti učiť sa neustále nové poznatky zo svojho učebného odboru a uplatniť ich v praxi.

Nový obsah učiva sa má orientovať najmä na schopnosti, komplexný kognitívny rozvoj, na generalizovateľné vedomosti, na citovú a motivačnú oblasť osobností žiakov. Výchovu a vzdelávanie uskutočňovať komplexne vo všetkých jej zložkách a orientovať sa na jej humanizáciu. Podporovať žiacku sebadôveru, rešpektovať jedinečnosť každého, nachádzať správny spôsob života, harmonicky rozvíjať súčasne intelekt, mravnosť, estetické cítenie, starostlivosť o vlastné fyzické a psychické zdravie. Rozvíjať schopnosť komunikovať s ľuďmi, jednoducho a jasne formulovať myšlienky, počúvať iných, postrehnúť podstatu vecí, zovšeobecniť. Pestovať u žiakov pocit zodpovednosti, samostatnosti a cieľavedomosti, podporovať sociálne postavenie v spoločnosti znevýhodnených mentálne postihnutých žiakov. Odbornou prípravou pomôcť optimálnej mobilite v zamestnaní a prípadne uľahčiť prechod z jedného povolania do druhého.

Kultúru našej školy predstavuje súhrn takých predstáv, prístupov a hodnôt, ktoré sú všeobecne prijaté a dlhodobo udržiavané. Kultúra by mala byť v podmienkach školy, ktorá vytvára podmienky pre výchovu a vzdelávanie žiakov s mentálnym postihnutím postavená na tolerancii, ako ochote akceptovať fakt, že existujú ľudia, ktorí majú iný názor, hovoria iným jazykom, majú inú farbu pleti, pochádzajú z iných kultúrnych tradícií, žijú iným životným štýlom, majú iný zdravotný stav, sú iní. Výchova k tolerancii sa môže uskutočňovať iba tolerantnými učiteľmi v tolerantnom prostredí. Autoritatívna škola, autoritatívni učitelia vychovávajú generácie autoritatívnych, alebo autorite sa podriaďujúcich občanov. Učiteľ svoju autoritu prezentuje vzdelanosťou, odbornosťou, rozhľadenosťou, kultivovanosťou i porozumením pre problémy iných.

Tolerantné prostredie vo vzťahu učiteľ – žiak, učiteľ – učiteľ, riaditeľ – učiteľ možno vytvárať formulovaním problému prostredníctvom dialógu. V škole musí vládnuť atmosféra zdvorilosti, láskavosti, každý má rešpektovať individualitu toho druhého, bez očakávania, že druhá strana prijme naše názory, každý sa musí povzniesť nad svoje egocentrické myslenie, usilovať sa eliminovať konfliktné situácie, hľadať spoločný cieľ, spoločné východiská pre riešenie problémov.

V Odbornom učilišti ponúkame žiakom tri učebné odbory:

6486 2 00 Opatrovateľská starostlivosť v zdravotníckych zariadeniach a zariadeniach sociálnej starostlivost

3686 2 10 Stavebná výroba - Maliarske natieračské práce

2985 2 00 Cukrárská výroba